top of page

Mainstream Copy Group

Public·130 members

Kosova Izraeli drejtpërdrejt 12 nëntor 2023


1:54Kosova dhe Izraeli në 1 Shkurt do të vendosin marrëdhëniet diplomatike, duke hyrë në një etapë të re. Ministrja në detyrë e Punëve të ...YouTube · RTV KLAN · 29 jan 2021


Ndryshe, në mars, parlamenti i Afrikës së Jugut miratoi një rezolutë “për të zvogëluar nivelin” e marrëdhënieve me Izraelin. Qeveria e Afrikës së Jugut gjithashtu është shprehur ashpër në dënimin e saj të operacioneve të Izraelit në Gaza. “Është një krim lufte për Izraelin që të shënjestrojë drejtpërdrejt civilët palestinezë në spitale, ambulanca, shkolla, ndërtesa banimi dhe në makinat e tyre private”, tha ministria e jashtme të shtunën. Ministria përsëriti thirrjen e Afrikës së Jugut për një “armëpushim të menjëhershëm”. Vendimi - Vendet afrikane tërheqin diplomatët nga Izraeli – bëjnë thirrje për armëpushim të menjëhershëm16:19, 06/11/2023 Afrika e Jugut dhe Çadi kanë njoftuar se do të tërheqin diplomatët nga Izraeli për “konsultime” në përgjigje të luftës Izrael-Hamas. “Qeveria e Afrikës së Jugut ka vendosur të tërheqë të gjithë diplomatët e saj në Tel Aviv për konsultim”, ka thënë ministri Khumbudzo Ntshavheni të hënën në një konferencë shtypi për të njoftuar rezultatin e një takimi të kabinetit të mbajtur më 1 nëntor. Sipas asaj që i ka thënë Qeveria e Afrikës së Jugut mediumit prestigjioz CNN, bëhet fjalë për tërheqjen e tre diplomatëve nga Izraeli. “Kabineti ka vënë në dukje gjithashtu deklaratat e vazhdueshme përçmuese të ambasadorit izraelit në Afrikën e Jugut për ata që po kundërshtojnë mizoritë dhe gjenocidin e qeverisë izraelite”, tha Ntshavheni, duke shtuar se roli i ambasadorit “po bëhet shumë i paqëndrueshëm”. “Një gjenocid nën mbikëqyrjen e komunitetit ndërkombëtar nuk mund të tolerohet”, ka vlerësuar Ntshavheni gjatë konferencës. (((Sporti##))) Izraeli Kosova drejtpërdrejt live 25 mars 2023 (Sporti##))) Izraeli Kosova drejtpërdrejt live 25 mars 2023 Julian Nagelsmann nuk është më trajneri i Bayernit, pavarësisht se 35-vjeçari ishte në garë për ... Në artikull, Stanton përpiqet të hedh dritë për simpatinë e madhe të kosovarëve ndaj Izraelit për të ardhur në një përfundim se kjo ndodh për shkakun e vetëm se shumë kosovarë mendojnë që kanë një histori të ngjashme kombëtare sikurse izraelitët, atë të gjenocidit dhe spastrimit etnik. Vetëm gjatë muajit dhjetor thuhet në artikull, Qeveria e Kosovës ndërmori një hap tutje për ta njohur komunitetin izraelit dhe Izraelin në veçanti, që mund të shtyj përpara drejt një bashkëpunimi më të drejtpërdrejt me Izraelin. Nën patronazhin e Ministrisë së Jashtme, Kosova organizoi Festivalin e Filmit Izraelit në shenjë përkujtimi të kulturës izraelite. Artikulli citon ministrin Hoxhaj të ketë thënë në hapje të festivalit se “iniciativa reflekton nevojën për të pasur më shumë mirëkuptim ndërmjet shoqërive tona, më shumë mundësi ta njohim njëri-tjetrin dhe se filmi mund të ndihmoj në këtë drejtim”. Në anën tjetër hapi i guximshëm që ka hedhur Izraeli në njohjen e Republikës së Kosovës, në të ardhmen mbase mund të ndikojë pozitivisht në nxitjen e veprimeve të ngjashme nga ana e disa shteteve-anëtare të BE-së që deri më tani nuk e kanë njohur Kosovën si shtet. Brukseli zyrtar nuk ka qenë gjithaq i angazhuar në këtë drejtim dhe politika e jashtme e BE-së Kosovën e ka trajtuar më tepër si një hapësirë gjeopolitike, se sa një entitet i pavarur shtetëror. Kjo politikë ka prodhuar standarde të dyfishta në raport me Kosovën dhe Serbinë, ku kjo e fundit gjithmonë është trajtuar si një fëmijë i lazdruar të cilit duhet t’i jepen të gjitha lodrat që i kërkon. Edhe ish-kongresisti amerikan dhe miku i madh i shqiptarëve, Eliot Engel, ka thënë se dita e vendosjes së raporteve diplomatike mes shtetit të Izraelit dhe Republikës së Kosovës është një ditë e madhe për të dy shtetet. “Urimet e mia më të përzemërta për shtetin e Izraelit dhe Republikën e Kosovës për vendosjen e raporteve diplomatike. Kjo është një ditë e madhe për të dy vendet”, ka shkruar Engel. Tash më është e ditur se statusi i Jerusalemit është një nga pengesat më të mëdha për arritjen e një marrëveshjeje paqësore midis Izraelit dhe Palestinës. Bashkimi Evropian, Kombet e Bashkuara dhe vendet arabe ishin alarmuar nga vendimi i ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump për ta zhvendosur Ambasadën amerikane në Jerusalem. Prandaj na duket e dorës së dytë çështja së në cilin qytet të Izraelit do të jetë në të ardhmen ambasada e Kosovës, më krahasim me rëndësinë që ka për Kosovën njohja si shtet i pavarur nga një vend i rëndësishëm siç është Izraeli. Fundja edhe shqetësimi që vjen nga Beogradi nuk lidhet gjithaq me atë se ku do të jetë në të ardhmen ambasada e Kosovës – në Jerusalem apo në Tel Aviv. Lajmet e fundit - Klan Kosova - Jemi një Lajmet e fundit per ate qe ndodh ne Kosove e jashte saj i gjeni ne Klankosova.tv. Politike, sport, ekonomi, krim, kulture, bote, showbiz. IZRAELI DHE KOSOVA, NGA MIQËSIA TRADICIONALE, NË ZGJERIMIN E MARRËDHËNIEVE DYPALËSHEMarrëdhëniet diplomatike në mes të shteteve, përpos karakterit politik e protokollar, kanë në vetvete edhe segmentit të besimit të ndërsjellë. Izraeli duke e njohur pavarësinë e shtetit të Kosovës, beson në miqësinë tradicionale dhe në këmbim të kësaj investon ide e projekte që do ta bënin këtë miqësi, jo vetëm pjesë e rrëfimeve e kujtimeve të të mbijetuarve të Holokaustit, ku shqiptarët luajtën një rol vendimtar në shpëtimin e qindra hebrenjve gjatë LDB, por edhe preokupim i pashmangshëm në ngritjen e kapaciteteve shtetndërtuese e zhvillimore të Kosovës, tash e në të ardhmen Nga Mehmet PRISHTINA Vendosja e marrëdhënieve diplomatike në mes të Izraelit dhe Kosovës, gjithsesi është lajmi më i mirë i këtij fillimviti. Kosova Izraeli drejtpërdrejt 12 nëntor 2023 Transmetim telev 17 orë më parë — 12 tet 2023 — Andorra Kosova drejtpërdrejt 12.10.2023 Emissaries for dialogue to land in Prishtina, Belgrade · Kosovo ready for match ... Izraeli thotë se ushtria goditi 150 objektiva në 28 tet 2023 — Izraeli tha se ky njeri kishte qenë drejtpërdrejt përgjegjës për aftësitë ajrore të Hamasit, duke përfshirë dronët dhe paragliderët e ... Kosova dhe Izraeli nënshkruajnë marrëveshje në fushën e Nxitja e bashkëpunimit institucional ndërmjet Autoriteteve Kombëtare të Turizmit dhe nxitja e bashkëpunimit të drejtpërdrejtë ndërmjet agjencive të udhëtimit ... Ndërkohë, Çadi tërhoqi të ngarkuarin me punë të vendit në Izrael më 4 nëntor si reagim ndaj konfliktit në Gaza, sipas një deklarate të postuar në Facebook nga Ministria e Punëve të Jashtme të Çadit. Vendimi për të tërhequr diplomatin e lartë për konsultime u mor si “indinjatë” për konfliktin në vazhdim, thuhet në një postim në faqen e internetit të presidencës së Çadit të hënën. “Çadi dënon humbjen e jetëve njerëzore të shumë civilëve të pafajshëm dhe bën thirrje për një armëpushim që çon në një zgjidhje të qëndrueshme të çështjes palestineze”, thuhet në deklaratën e zëdhënësit të qeverisë. (((jetoni!))) Izraeli Kosova drejtpërdrejt 25 mars 2023 Izraeli Kosova drejtpërdrejt 25 mars 2023. Marrëdhëniet mes Izraelit dhe Kosovës - WikipediaNga Wikipedia, enciklopedia e lirë Marrëdhëniet Izrael-Kosovë ... Republika e Kosovës nuk mundet as ta përshpejtojë as ta ngadalësojë zgjidhjen e statusit të Jerusalemit, i cili historikisht është konsideruar si shtëpia e përbashkët e besimit mysliman, hebraik dhe të krishterë, ndërkohë që palestinezët pretendojnë Jerusalemin Lindor për kryeqytet, ndërsa Izraeli qysh nga antikiteti e konsideron Jerusalemin kryeqytetin e tij të përjetshëm dhe të pandashëm. Në anën tjetër mbi shtatëdhjetë vjet, bashkësia ndërkombëtare ka qëndruar e bashkuar pas Rezolutës së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së (Nëntor 1947) e cila bëri thirrje që Jerusalemi ‘të vendoset si një korpus separatum nën një regjim të veçantë ndërkombëtar… të administruar nga Kombet e Bashkuara’. Propaganda e ditëve të fundit që po orkestrohet nga qarqet serbe e ruse, ka për qëllim të relativizojë peshën dhe rëndësinë e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike në mes të Izraelit dhe Kosovës, duke nxitur me këtë rast disa shtete arabe dhe disa të tjerë që të kundërshtojnë këtë akt. “The Times of Israel”: Ja pse Kosova e pëlqen IzraelinKosova dhe Izraeli kanë shumë të përbashkëta dhe e ardhmja mund t’i shtyjë të dyja drejt bashkëpunimit më të thellë. Kështu nis artikullin Joshua Stanton, një rabin izraelit që jeton në Nju Jork dhe me ndikim të madh në lobin izraelit në SHBA të botuar në “The Times of Israel”. Aty, Stanton flet për përvojën e tij gjatë qëndrimit në Kosovë këtë verë ku mori pjesë në një konferencë të organizuar nga Ministria e Jashtme dhe e përshkruan mikpritjen e ngrohtë të kosovarëve dhe dashurinë që kanë për izraelitët. Kosovo vs Israel drejtëpërdrejt pikët,parashikim() Këtu në Kosovo vs Israel rezultatin e drejtpërdrejtë mund të gjeni të gjitha Kosovo vs Israel rezultatet e mëparshme të renditura sipas ndeshjeve të tyre H2H. Ky shqetësim ka të bëjë më tepër me faktin se subjektiviteti ndërkombëtar i Kosovës po fuqizohet gjithnjë e më tepër dhe kjo po ndodhë me mbështetje të drejtpërdrejt amerikane. Mbi rëndësinë e këtij akti, flet edhe deklarata e zëdhënësit të Departamentit të Shtetit Amerikan, Ned Price, i cili përshëndeti marrëdhëniet e reja të ndërmjet Kosovës dhe Izrealit, duke shkruar se: “Lidhjet më të thella ndërkombëtare ndihmojnë më tej paqen dhe stabilitetin në Ballkan dhe Lindjen e Mesme”. “The Times of Israel”: Ja pse Kosova e pëlqen Izraelin - Botë ... drejtpërdrejt me Izraelin. Nën patronazhin e Ministrisë së Jashtme, Kosova organizoi Festivalin e Filmit Izraelit në shenjë përkujtimi të kulturës izraelite.


About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...

Members

 • Make Your Web Pop
 • Anjali Kukade
  Anjali Kukade
 • Raghini Rathod
  Raghini Rathod
 • thanh tran
  thanh tran
 • Ishita Pataliya
  Ishita Pataliya
bottom of page